Szkolny Klub Europejski zorganizował następujące imprezy:


Młodzi głosują!

Podobnie jak 5 lat temu, członkowie Klubu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Młodzi głosują! – nie bądź durny, idź do urny!”
Zgodnie z założeniami programu, najpierw sprawdziliśmy czy planowane lokale wyborcze w naszym miasteczku są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. (Są!) Rozwiesiliśmy plakaty zachęcające do udziału w wyborach, w szkole zrobiliśmy gazetkę ścienną z informacjami na temat Parlamentu Europejskiego, linkami do stron o tematyce unijnej i wyborczej oraz odpowiedzi na pytanie - "Dlaczego warto wziąć udział w wyborach?". W ramach przygotowań do prawyborów członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego oraz pełnoletni uczniowie kl. II i III LO brali udział w warsztatach "Wybierz Europę".
2 czerwca 2009 r. Młodzieżowa Komisja Wyborcza w składzie: Marzena Karbowska, Natalia Sołjan, Marta Sienkiewicz i Karolina Szubzda przeprowadziła powszechne, równe i tajne wybory. Oto wyniki: frekwencja- 60%, PO – 31,5%, PiS – 19,7%, Samoobrona – 18,1%, PSL
kliknij aby powiêkszyæ
kliknij aby powiêkszyæ
Więcej zdjęć tutaj


II Biesiada Europejska

Aby uczcić 5 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, 30 kwietnia 2009 roku zorganizowaliśmy Biesiadę Europejską. Imprezę rozpoczęła prezes Klubu Marzena Karbowska, a kolorowy korowód poprowadził Wodzirej Karol Żywalewski.
Poszczególne klasy zaprezentowały wybrane przez siebie kraje członkowskie UE przybliżając ich kulturę, osiągnięcia, a zwłaszcza charakterystyczne potrawy i preferencje kulinarne. Klasa I Technikum przedstawiła Irlandię, I b – Francję, I a – Hiszpanię, II a – Anglię, III T – Niemcy, II c – Grecję, I c – Szwecję, II b – Włochy.
Jury w składzie: p. dyrektor Michał G. Matyskiel, p. dyrektor Bożena Jaroszewicz, p. Urszula Kamieńska, p. Jerzy Sienkiewicz oraz tegoroczni absolwenci Ula Sienkiewicz i Michał Suchwałko (nasz niedawny prezes zresztą) miało nie lada problem z ustaleniem werdyktu. Wszystkie prezentacje były bardzo różnorodne i świadczyły o dużym zaangażowaniu i kreatywności każdej z klas. Ostatecznie I miejsce przyznano kl. II b, II miejsce zajęła klasa II c, a trzeci dyplom uznania otrzymała kl. I a.
Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę.
kliknij aby powiêkszyæ
kliknij aby powiêkszyæ
Więcej zdjęć tutaj


II edycja programu "Europa da się lubić"

kliknij aby powiększyć
kliknij aby powiększyć
Więcej zdjęć tutaj

Historia Europy w krzywym zwierciadle

kliknij aby powiększyć
Imprezę prowadzili: Justyna Sienkiewicz...
kliknij aby powiększyć
...i Michał Suchwałko
Więcej zdjęć tutaj

Prawie - Eurowizja, Prawie - Mistrzostwa Europy

kliknij aby powiększyć
Joanna - spikerka Interaktywnej Telewizji
kliknij aby powiększyć
Na imprezie pojawili się paparazzi
Więcej zdjęć tutaj

Projekt Waltera Badera

Wizyta gości z Niemiec i Rosji

Największym osiągnięciem Szkolnego Klubu Europejskiego jest niewątpliwie nawiązanie kontaktu z młodzieżą z gimnazjum w Goppingen (Baden-Wirtembergia, Niemcy) i z liceum w Sankt Petersburgu (Rosja). Efektem tych kontaktów było spotkanie w dniach 11 - 18 września 2005 roku w Suchowoli. Do centrum Europy przyjechało 7 Rosjan i 16 Niemców z opiekunami. Wspólnie realizowaliśmy projekt pana Waltera Badera, na który uzyskał pieniądze z niemieckiej fundacji. Celem projektu było wzajemne poznanie, walka ze stereotypami i uprzedzeniami, wymiana myśli i doświadczeń. To był wspaniały tydzień, pełen atrakcji, emocji i niezapomnianych wrażeń.
Poznaliśmy "chodzące encyklopedie" z Rosji - Nikita (dawaj! dawaj!), Vassily, Ilija, Vera, Ekaterina, Irina i Julia - uczniowie liceum o profilu matematyczno - fizycznym zaszokowali nas swoją wiedzą i pędem do nauki. To będą zapewne następcy Einsteina i Mendelejewa.
Alice, Nina, Dieter, Sebastian, Patrick, Christian, Christina, Sara, Carina, Lena, Susanne, Philip, Andreas F., Andreas G., Benjamin, Simon z Niemiec obalili nasze stereotypy na temat śmiertelnie poważnych, nudnych, sztywnych Germanów.
Niemcy wspierali naszą gospodarkę poprzez częste wizyty w sklepie spożywczo-monopolowym. Zdecydowanie preferowali markę LECH. Stwierdziliśmy z uznaniem, że mimo nałogów mają dobrą kondycję, co udowodnili na hali sportowej. Niemieckie dziewczyny obaliły stereotyp Helgi - okazało się, że są very pretty woman. Doceniły umiejętności naszych fryzjerek (tylko 3 euro!).
My z kolei zadziwiliśmy naszych zagranicznych kolegów swoją abstynencją - też obaliliśmy stereotyp typowego Polaka.
Spotkanie w Suchowoli zakończyło się sukcesem. Zadowoleni z pobytu i wdzięczni goście zostawili w księdze pamiątkowej wpisy typu:
Thank you for:

   - the new and positive experiences and impression
   - the wonderful orchestra concert
   - the delicious food
   - the greate atmosphere
   - your overwhelming hospitality
   - the differentiated program (disco, excursions...)
   - the fun barbecue night
   - your eflorts to make us happy
   - everyone and everything

kliknij aby powiększyć
Krzyś z niemieckimi przyjaciółmi
kliknij aby powiększyć
Pod pokładem - gra w butelkę
Więcej zdjęć tutaj

Szkolna edycja programu "Europa da się lubić"

W roku szkolnym 2004/2005 w skład nowego Zarządu weszli: Szymon Borowski, Agnieszka Pacewicz, Urszula Sokołowska i Maciej Grabowiecki. Główną imprezą zorganizowaną przez nowe władze była szkolna edycja programu "Europa da się lubić". Naśladując telewizyjne show, przedstawiciele poszczególnych klas wcielili się w postaci Europejczyków, opowiadając o zwyczajach, gustach i osiągnięciach swoich krajów.

kliknij aby powiększyć
Europo witaj nam...
kliknij aby powiększyć
Prowadząca - Ryszarda Monikson
Więcej zdjęć tutaj

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Nasz Klub został wpisany do "bazy szkolnych klubów europejskich" prowadzonej przez Fundację im. Roberta Schumana. Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej.
8 czerwca 2004 członkowie SKE zorganizowali prawybory do Parlamentu Europejskiego, w których udział wzięli uczniowie klas I-II. Wybory były oczywiście powszechne, tajne i równe.

kliknij aby powiększyć
Komisja wyborcza
kliknij aby powiększyć
Głosowanie było tajne
Więcej zdjęć tutaj

Biesiada Europejska

Klub zainaugurował swoją działalność w szkole organizując 29 kwietnia 2004 roku Biesiadę Europejską. Do zabawy wciągnięto całą społeczność szkolną - wszystkie klasy i wychowawców. Biesiadę poprzedził tydzień muzyki europejskiej w szkolnym radiowęźle. Poszczególne klasy prezentowały obyczaje, kulturę, a przede wszystkim przysmaki kulinarne wybranych krajów Unii Europejskiej. Największym sukcesem było powszechne zaangażowanie w przygotowanie tej imprezy.

kliknij aby powiększyć
Krzyś jako św. Patryk
kliknij aby powiększyć
Za irlandzkim barem
Więcej zdjęć tutaj